Athena Release Announcement

Dear players,

if you long for your chance to smite the corruption of Cho’gall, douse the flames of Ragnaros, or outlast the Madness of Deathwing, then know that the opportunity to score these legendary kills is coming again! The Aspect of Death shall once again unleash its rage to burn the kingdoms of Azeroth beneath the shadow of his wings and to scar the face of the world, this time on a brand new realm:

Athena

Do not be concerned by thoughts that this is just another Cataclysm project down the line. This time, things will be different!

For seven years, our developers have been reaching for perfection of the Cataclysm core, our whole team has been relentlessly gathering experience, suggestions, player opinions and it all led to this: for the first time in history, we are releasing a Cataclysm+ project with greatly enhanced quality of life features designed to meet all the players’ needs and desires we came to know and which we will always be open to. It does not matter whether you have already stood in the fire and conquered all the challenges this expansion has to offer, or you are yet to cast your first spell or strike your first blow in World of Warcraft, this project offers a new, unparalleled and unprecedented gaming experience to every player thanks to its uniqueness and implemented features.

You may be looking forward to Bonus Events, both for PvE and PvP, account-wide mounts and companions, enhanced PvP features including MoP-style arena system and Conquest Point catch-up system, possibilities for friendly interaction with the opposing faction, upgraded character customisation options such as Racial Traits Swap, and more! Also, we have to stress out that thanks to the unwavering determination and uncontested skill of our developers who have tremendous amount of experience with the given expansion, the new realm, as for its functionality, will simply be the crème de la crème, the top of its class, the very best.

For more specific information regarding the Athena project, we invite you to see our brand new website where you can find answers for questions you may have. Our Community Management team will make sure you can always find helpful guidance there.

So if you are ready to heed the call and challenge the pain, agony and burning hatred storming out of the cavernous deeps to break the whole of Azeroth, muster your allies and hone your skills, so that you can overcome the void, the wind and the flame, fearlessly look the mountain-sized dragon in the eye and, ultimately, stained by the corrupted blood and wrought by fire, deliver the strike leading to the Destroyer’s End. When, do you ask?

November 11 2023

We hope you are interested and we look forward to see you in the shattered World of Warcraft on our new Cataclysm+ realm!

TwinStar Team

??

Milí hráči,

pokud vyhlížíte svou šanci srazit hřebínek oběma hlavám Cho’galla, zadusit Ragnarosovy plameny či zkrotit Deathwingovo šílené běsnění, připravte se a nepropásněte svou příležitost. Tvář Azerothu se zjizví a jeho království okusí spalující žár pod křídly Aspektu smrti na našem zcela novém relmu:

Athena

Pokud si teď děláte vrásky z toho, že se jedná jen o další projekt pro Cataclysm v řadě, nezoufejte, protože tentokrát to bude jinak. Celých sedm let naši vývojáři pracovali na jádru Cataclysmu, aby ho dovedli k dokonalosti, náš tým po tuto dobu neúnavně sbíral zkušenosti, návrhy i názory hráčů a veškeré toto úsilí vedlo k tomuto: poprvé v historii vydáváme projekt Cataclysm+, ve kterém jsou navrženy funkce hry tak, aby vyhovovaly všem potřebám a hlavně přáním našich hráčů, neboť ty jsou u nás vždy na prvním místě. Je opravdu jedno, jestli jste už pokořili všechny výzvy Cataclysmu či jste nováčkem ve hře World of Warcraft, náš projekt nabízí nový a jedinečný zážitek pro každého hráče díky nespočtu nových funkcí a vylepšení.

Na co se tedy můžete těšit? Připravili jsme pro vás bonusové akce pro PvE i PvP, mounty a companiony sdílené na celý účet, arenový systém specifický pro MoP a vylepšené PvP funkce včetně tzv. catch-up systému pro získávání Conquest Pointů. Rovněž bude možnost přátelsky interagovat s opačnou frakcí a neomezeně přizpůsobovat postavu pomocí Racial Swapu a mnohem více. Také musíme zdůraznit, že díky neochvějnému odhodlání a nezpochybnitelným dovednostem našich vývojářů, kteří mají s tímto datadiskem dlouholeté zkušenosti, bude nový realm co do funkčnosti smetánkou mezi servery pro Cataclysm, špičkou ve své třídě, jednoduše nejlepší z nejlepších.

Zajímají-li vás další informace o projektu Athena, budeme rádi, když navštívíte náš zbrusu nový web. Doufáme, že zde najdete odpovědi na vaše otázky. Naši Community manageři se postarají, abyste tam vždy našli všechna užitečná fakta.

Pokud jste tedy připraveni pomoci Azerothu čelit mocnému nepříteli, který se po celé roky skrýval v hlubinách, jen aby jednoho dne všechnu svou bolest a agonii vrátil celému světu, shromážděte své spojence a vytřibte svůj skill, abyste dokázali vzdorovat veškerým nástrahám stínu, stravujícímu žáru ohně i nezkrotné síle vichru a abyste nakonec zvládli beze strachu pohlédnout do očí monstrózního draka a ukončit jeho ničivé řádění smrtícím úderem. A kdy to celé započně?

11. listopadu 2023

Doufáme, že jsme vás zaujali a že se uvidíme v rozštěpeném světě World of Warcraft na našem novém realmu Cataclysm+!

Tým TwinStar